Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Zabawa w klucz - Problematyka

Tytuł utworu „Zabawa w klucz” to w pewnym sensie prowokacja autorki, ponieważ „tresura” chłopca od dawna nie wiąże się już z radością i nie ma w niej nic z beztroskiej, radosnej zabawy dzieci. Tak naprawdę była to tylko monotonna, żmudna praca wykonywana obowiązkowo każdego dnia pomimo senności, niechęci i płaczu. To na trzyletnim chłopcu ciążyła bowiem największa odpowiedzialność za życie swoje i rodziców. W chwili zagrożenia tylko on mógł uratować ojca.

Opowiadanie napisane jest prostym językiem, dlatego tragizm całej tej sytuacji nie od razu da się zauważyć. W opowiadaniu brakuje zwrotów nacechowanych emocjonalnie.

To, co wyróżnia język opowiadania, to niecodzienny sposób ukazania problemu Holocaustu i prześladowania żydowskiej rodziny. W rodzinie, jaką prezentuje nam Ida Fink, hierarchia jej członków uległa wyraźnemu i trudno zrozumiałemu zachwianiu. W tej tragicznej sytuacji zauważamy, że śmiertelny strach może być obecny w życiu człowieka nie tylko w chwili zbliżającej się śmierci, ale również na co dzień, kiedy ryzyko utarty życia swojego lub bliskich choć niewielkie, jest jednak jak najbardziej realne.